середа, 28 квітня 2021 р.

                 ***

Свято Пасхи недалечко,

 Люди звичай бережуть, –

 Розмальовують яєчка,

 Пишні пасочки печуть.

 Святкування йде віками, –

 Це такі чудові дні:

 В гості йти, під рушниками

 Страви нести запашні.

 Доброзичливо, з любов’ю

 Мати щирі почуття,

 Людям зичити здоров’я

 І щасливого життя.

 Святість – це чарівне слово,

 Тільки треба так зуміть,

Щоб життя своє святково

 У труді й добрі прожить.

           ***

 Великодні легенди

Великдень називається так тому, що в той час, коли жив Христос, сонце світило так яскраво і дні стояли такі довгі, що теперішніх днів треба сім зложити докупи, щоби був один тодішній, — такий був день великий. У давнину, за часів Христа, було, як зійде сонце в неділю вранці, то зайде аж наступної суботи ввечері.

 А коли вороги розп'яли Христа, то дні поменшали і стали такі, як зараз. Тепер тільки царські ворота в церкві на свято Великодня стоять навстіж сім днів. Ось чому цей день і називається великим.

Сповнилися слова Ісуса Христа і старозавітних пророків. Ісус зранку третього дня по смерті воскрес із мертвих. Відхилився важкий камінь на могилі Ісуса, з могили засяяло ясне проміння, а над гробом здійнявся воскреслий Христос, осяяний світлом великим, з кривавими слідами ран на руках і ногах.

 За хвилину Ісус зник, а труна лишилася порожньою. Перелякані воїни побігли до міста сповістити свого командира про те, що сталося, щоб він їх не карав, бо вони не винні.

 — Адже хто може змірятися з незнаною вищою силою, що творить диво? — сказали вони в один голос.

 Командир сидів саме за столом, збираючись снідати, а на сніданок мав варені яйця. Почувши сю звістку, він розлютився на вояків і почав кричати: — Ви, певно, позасинали, замість добре вартувати, а злодії вкрали вам тіло Ісуса! Тепер викручуєтеся, вигадавши якесь «чудо», щоби уникнути смерті! Хіба може чоловік воскреснути з мертвих? Як з мертвого може статися живе, з червоного біле, а з білого червоне? Готуйтеся до смерті!

 Воїни присягалися, що кажуть правду, та благали, щоби їм дарували життя. Раптом один із них глянув мимохіть на стіл і вигукнув:

 — Ось, командире, поглянь! Чи не сталося з білого червоне? Чи не може бути чудо?

Командир поглянув і собі на стіл та й остовпів з дива. Усі яйця на таці тепер стали червоні. Хвилину не знав він, що з ним діється, а потім велика переміна сталася в його серці. Нарешті він промовив:

 — Радуйтеся, бо ви врятовані! Вірю вам тепер, що Той замучений воскрес, і вірю, що Він був Богом. Ідіть з миром, а на спомин свого порятунку візьміть собі по одному червоному яйцю. Вони вас урятували.

 Кажуть, що потім врятовані вояки розказували всім про те чудо, яке сталося над гробом Ісуса і в домі командира, а на доказ того показували червоні крашанки. І відтоді всі християни кожного Великодня готують крашанки і писанки та обдаровують один одного на згадку про той день, коли червоні крашанки врятували воїнів від смерті — як Ісус Христос своїми муками врятував увесь людський рід.




вівторок, 27 квітня 2021 р.



"Джури і Кудлатик» — четвертий роман трилогії відомого українського письменника


 Володимира Рутківського
 «Джури», за яку її автора удостоєно Шевченківської премії. З появою цього «незапланованого» роману трилогія стала тетралогією.Це — незвичайна книжка. Історична й сучасна, смішна і мудра. В ній ідеться про життя і смерть, про земне й небесне, про перші ніжні почуття (і то не тільки в людей), про переміщення в часі, де вірність і дружба залишаються незмінними  

На сторінках роману ви востаннє зустрінетеся зі своїми улюбленими героями — хоробрим вивідником Швайкою, друзями(характерниками Грициком і Саньком, козацькими вовками Барвінком і Куцим. Вам, напевно, буде цікаво довідатись про сучасного шестикласника Грицика і про те, що Куций через 500 років після козацьких часів перевтілився в Кудлатика. До того ж Кудлатик виявився ще й чудовим оповідачем.Утім, краще послухати його самого...
 

Замовляйте книгу в бібліотеці


 

неділя, 25 квітня 2021 р.

 

26 квітня річниця Чорнобильської трагедії.

26 квітня 1986 року о 1-23-44 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – з різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.

На момент вибуху в реакторі знаходилось близько 200 т урану. 


Гуцало Є. Діти Чорнобиля.

Трагедія Чорнобиля – основний зміст цієї книги. „Україна після атомної катастрофи 1986 р. стала скорботною чорнобильською матір’ю для українського народу, і весь світ живої природи став її невинною жертвою”. Книга „Діти Чорнобиля” – це правдиві розповіді про трагічне буття юних героїв – уже після Чорнобиля.

Чорнобильська катастрофа в цифрах і датах

1977 року запустили перший блок Чорнобильської АЕС.

2 роки пропрацював четвертий енергоблок ЧАЕС –  на повну потужність його запустили 1984 року. Це був “наймолодший” і найсучасніший реактор.

2 дні світ нічого не знав про вибух.

30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.

500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів.

 

8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.

90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.

Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.

2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами.

200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.

10 днів – з 26 квітня до 6 травня – тривав викид активності із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.

11 тонн ядерного палива було викинуто в атмосферу внаслідок аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС.

400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в “зоні відчуження”, де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.

26 квітня–жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й енергоблок не запрацював.

1991 рік – на 2-му енергоблоці сталася пожежа, внаслідок якої була заблокована робота цього реактора.

15 грудня 2000 року – Чорнобильську атомну електростанцію зупинено повністю.

Так сталося, що мирний атом, який мав би лікувати наші хвороби, давати нам електрику і тепло, раптом виявився небезпечним супротивником.


субота, 24 квітня 2021 р.

 

Ритм життя сучасних людей настільки стрімкий, що інколи буває важко знайти вільний час для читання. Так, звичайно, не потрібно відмовлятися від усіх благ цивілізації: від комп’ютерів , телефонів, планшетів, ноутбуків та нових віянь техніки, адже вони нам приносять користь. Та варто пам’ятати про книгу, яка дарує нам моральне задоволення та істинні хвилини щастя. 
Читання книг – це велика духовна цінність, відпочинок та насолода для душі. Людина, яка вміє і любить читати – щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів.
А ось і наші читачі💗
Учітесь,читайте,міркуйте!



пʼятниця, 23 квітня 2021 р.

 Мерщій до нас

за новими книжками📚

Тиждень нової книги в бібліотеці триває!



 


Чекаємо на Вас!🌷





 

23 квітня - доленосна для світової літератури дата. У цей день народились такі видатні письменники, як Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник, а також померли такі літературні велетні, як Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Тому природно, що саме цей день, за пропозицією Міжнародної Асоціації Книговидавництв, був обраний Генеральною конференцією ЮНЕСКО Всесвітнім днем книги. 

Таким чином, починаючи з 1995 року, 23 квітня майже у 200 країнах світу святкується Всесвітній день книги і авторського права. Своїм святом цей день вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книжкової справи. Усюди організовуються цікаві акції, книжкові ярмарки, виставки, презентації, голосні читання, зустрічі з письменниками, автограф-сесії тощо. Традиція святкування народилася в іспанській Каталонії, де вже понад 80 років люди в день святого Георгія дарують червоні троянди і книжки тим, кого люблять: троянди символізують кров, пролиту Георгієм - покровителем Каталонії - у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року - день смерті видатного іспанця Мігеля де Сервантеса Сааведри, автора безсмертної літературної перлини «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

Сьогодні, коли без Інтернету та цифрових технологій важко уявити собі життя та роботу, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так. Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості.

Щодо авторського права - це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини, набір прав, наданих авторам оригінальних творів. Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму.Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп'ютерні програми. Знаком того, що той чи інший оригінальний твір охороняється авторським правом, служить символ ©. За ним, зазвичай, вказується ім'я власника авторського права та рік створення твору. 

“Читайте! Читайте! Читайте! Читайте не поспішаючи, щоб не втратити жодної краплі коштовного змісту книги. Читайте! Нехай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги!”

середа, 21 квітня 2021 р.

 Андрій Курков - для дітей

23 квітня - 60 років від дня народження Андрія Куркова (1961)- сучасного українського прозаїка, журналіста. кіносценаріста.

Зайдіть до бібліотеки і, якщо  пощастить, ви познайомитеся з цікавими героями книг Андрія Куркова. Його твори не залежуються на поличках, а користуються великим попитом.  


Із цієї веселої і доброї книжки ви дізнаєтеся  про пилососика Гошу — про те, як він потоваришував з дідком-Пиловичком і як вони разом пропилювали квартиру, про знайомство Гоші з Діркою-В-Стелі й Телефункеном і про те, як закінчилося...


У веселій і добрій казці «Школа котоповітроплавання» розповідається про літаючого кота Орлова та його чудову школу котоповітроплавання, в якій він навчав кошенят літати. Ви станете учасниками кумедних пригод учнів цієї школи - кота Васьки Утюгова та його вірного друга цуцика Рижика.
Прочитавши забавні казкові історії під назвою «Пригоди чепухоносиків», ви дізнаєтеся, хто ж такі чепухоносики і чому вони часом так схожі на людей. Виявляється, вони, як і люди, великі вигадники й фантазери і більше всього на світі люблять нести всяку веселу нісенітницю, щоб всім жилося цікаво і радісно. Вони смішні і добрі, і які б не відбувалися незвичайності з ними і з їхніми сусідами - літаючою рибою, півнем Кудкудархом і брехунцями несправжніми опеньками - вони завжди готові прийти своїм друзям на допомогу.



Казка, яку написав  Андрій Курков, вийшла дуже львівська, адже головними героями є маленьке левеня, що народилося у Львівському цирку, і мишка, мешканка однієї з львівських вулиць. Це казка про те, що той, хто боїться, завжди здається меншим, аніж є насправді.



Цитати Андрія Куркова

«Література не житиме, якщо не буде масового читача».

«Письменник - це не той, хто пише, а той, кого читають. Якщо українці не почнуть читати, у нас ніколи не буде книжкового ринку, книжки будуть і далі виходити тиражем 500 примірників. А це означає, що ці письменники ніколи не стануть професійними письменниками, а сучасна українська література ніколи не стане справжнім явищем».


вівторок, 20 квітня 2021 р.



   Тиждень нової книги в бібліотеці


Наші читачі  завжди з нетерпінням чекають появи нових книжок.

І ось, нарешті, ми отримали і ті книги,які замовляли, і ті, про які ще не знали. 
Знайомство з новою книгою буде продовжуватись протягом тижня.
Заходьте!
 Книги  різної тематики  розраховані на читачів різної вікової категорії.
 Ми допоможемо вам підібрати саме те, що буде до вподоби. 

понеділок, 19 квітня 2021 р.



 Вернісаж весняних кольорів

В бібліотеці триває творчий конкурс

Яскраве весняне сонечко надихає наших читачів створювати незвичайні роботи.

Виставку прикрасили малюнки акварельними фарбами, квіточки із бісеру. кошик з гіацинтами.

Долучайтеся! 

пʼятниця, 16 квітня 2021 р.

Всеукраїнський День довкілля 

  17квітня 


Відзначають в Україні щорічно, починаючи з 1999 року, згідно з  Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року. 

У третю суботу квітня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища – очищення водних джерел, озеленення територій, збереження заповідних об'єктів, поширення екологічних знань.

ДеньДовкілля6

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють димом повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. 

Головну загрозу довкіллю становить Людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.

 Прості поради, які допоможуть зберегти довкілля:

🌳 Відмовитися від поліетиленових пакетів. Замість них можна використовувати багаторазові торбинки
Приблизно 5 трильйонів поліетиленових пакетів споживаються у світі щороку, або близько 10 мільйонів - щохвилини.Термін розкладання поліетиленового пакета 100 і більше років. Це погано впливає на екологічну обстановку Землі, виходить ці пакети накопичуються, просто лежать на землі і при цьому не розкладаються. А якщо спалювати, то в повітря виділяються дуже шкідливі речовини. 
🌷 Відмовитися від одноразових пляшок та посуду
 Замість того, щоб купувати воду у пластикових пляшках, можна придбати пляшку багаторазового використання і носити воду з собою. Замість одноразового посуду – звичайний.
🌹 Економити воду

Свіжа, чиста вода – це обмежений ресурс.Замість ванни, можна прийняти душ. Поки чистите зуби, намагайтесь закривати воду.

🌲 Менше купувати, щоб не викидати зайві речі

Досить часто стається так, що речі, які ми купуємо, стають нам невдовзі непотрібними. Що з ними робити? Викидати?  Люди часто залишають непотрібні їм речі побуту або книги на вулиці. А інші люді їх підбирають. На вулицю виставляють навіть непотрібні меблі. Таким чином здійснюється “кругообіг речей в природі”, що зменшує кількість сміття.

🍂 Сортувати сміття і віддавати на переробку

Замість того, щоб скло, пластик та папір опиниляся на смітнику чи в океані, вони можуть бути перероблені на інші продукти. Для цього ми маємо сортувати відходи та викидати їх у спеціальні смітники для переробки. Віддавати на переробку можна такі речі як папір, батарейки, пластик, скло та багато іншого.




середа, 14 квітня 2021 р.

 Квітень...весна...тепло...тюльпани🌷🌷🌷

 

А вам подобаються тюльпани? Як на мене, вони   прекрасні. Сьогодні вчені нараховують майже 8 тисяч їх сортів. Уявляєте?


Є історичні факти стосовно того, що почали вирощувати цю квітку поблизу сучасної Феодосії, що в Автономній республіці Крим. Колись місто звалося Кафою. І першими, хто це зробив, були кримські татари.


Одну із держав сучасної Європи називають країною тюльпанів. Це – Голландія. Сюди квіти були привезені в ХVІ столітті з Константинополя. Сьогодні ж країна отримує величезні прибутки від продажу цієї дивовижної рослини.

Хочете помилуватися неймовірною красою ніжних весняних квітів?

 Вам не знадобиться їхати до далекої Голландії. Відвідайте  мальовничий куточок в центрі України? 

   В м. Кропивницькому розташований дендропарк, який називають "українською Голландією", адже щовесни тут розквітає ціле "море" квітів. На території площею 45 гектарів ростуть нарциси, гіацинти, мускарі, але головна родзинка парку – барвисті тюльпани. Насолодитися казковим цвітінням тюльпанів можна з середини квітня до середини травня.


 Які Тюльпани подобаються вам найбільше? Чим саме?  Доберіть яскраві поетичні слова, щоб передати красу і незвичайність цієї квітки.



пʼятниця, 9 квітня 2021 р.

" УКРАЇНА- КОСМІЧНА ДЕРЖАВА"



12 квітня все людство святкує Всесвітній день авіації та космонавтики. Це свято з'явилось на честь першого польоту у космос людини і тим самим воно підкреслює нестримну жагу людського роду до пізнання нових знать.

Ми дивимось в синіє небо,

А в небі зірки золоті,

Літають блискучі комети,

Даруючи мрії землі.

Україна і космос -нероздільні.Зв'язок цей міцно встановився ще на зорі космонавтики.Українське походження мали такі творці теорії польотів у світовому просторі, як Костянтин Ціолковський, Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк.

Міні-вікторина:

🚀Як називається спеціальний одяг космонавтів? 

🚀Як називається природний супутник землі ?

🚀Назвіть перших космонавтів-розвідників ?

🚀Як звали перших собак-космонавтів? 

🚀Якої породи були собаки-космонавти?

🚀Хто був першою людиною,що полетіла в космос? 

🚀Перша жінка космонавт?

🚀 Космонавт,що першим висадився на Місяці?

Відповіді на ці та інші питання шукайте в книгах:


Не бійтеся мріяти. Мрії збуваються!